Navigácia

Rozhovor s Davidom Michálekom - absolventom školy v školskom roku 2016/2017.

Pokračujeme v sérii rozhovorov s významnými žiakmi a profesormi Súkromnej strednej odbornej školy ochrany osôb a majetku.
Tentokrát sme sa rozprávali s Davidom Michálekom, čerstvým maturantom.

David má 19 rokov a počas štyroch rokov sa z problémového žiaka stal disciplinovaný mladý muž, ktorý je schopný znášať fyzické a mentálne záťaže porovnateľné s tými, ktoré musí zvládať jedna z najlepších špeciálnych jednotiek sveta.

Jeho vskutku zaujímavý príbeh a to, akú úlohu v ňom zohral pán Drgoň, ktorého sme vám predstavili naposledy, si môžete prečítať nižšie.

Si čerstvý absolvent školy ochrany osôb a majetku. Ako tráviš leto, kam sa po ňom chystáš?

Leto trávim tak ako aj každý rok – snažím sa byť s priateľmi, rodinou a hlavne trénujem. Jedno sústredenie mám už za sebou a o dva týždne ma čaká ďalšie. Po lete sa budem venovať športu.

Máš za školou nostalgiu? Skús si spomenúť na niečo, čo ti bude najviac chýbať.

V prvom rade, samozrejme, ľudia ktorí pre mňa tú školu tvorili a to moji spolužiaci. Naša trieda bola naozaj super kolektív. Občas sme sa nevyhli nezhodám, ale keď bolo treba ťahať za jeden povraz, nikto neváhal. Naozaj neviem povedať, čo mi na škole chýbať nebude, pretože aj veci, ktoré sa nám nepáčili, ako je napríklad skoré vstávanie na nulté hodiny alebo poradovú prípravu, nás niečomu naučili a formovali z nás ľudí, ktorými sme dnes.

A teraz naopak, čo ti chýbať nebude?

Neviem si predstaviť chodiť na inú školu hlavne preto, že sme boli super kolektív a taktiež sme si vychádzali vynikajúco s profesormi, ktorí naozaj niečo vedia a neučia to, čo si prečítajú v knihe.

Keď sa pozrieš na celý čas strávený práve na tejto strednej škole, vezmeš do úvahy zlé aj dobré veci, ako ho hodnotíš? Si so svojím výberom spokojný?

Bol som normálne decko, ktoré sa nevedelo zmestiť do kože. Nemal som ani dobré známky, ani dobré správanie. Dokonca som mal párkrát zníženú známku zo správania. Dnes sa na to pozerám s úsmevom a smejem sa. V prvom rade ma zmenil šport, ktorý ma naučil disciplíne, rešpektu a ukázal mi správnu cestu.

Denne si prichádzal do kontaktu s fyzickou silou, musel si byť v strehu a v kondícií. Robilo ti problém takéto vyťaženie? V čom vidíš výhodu výuky založenej na telesnej a špeciálnej telesnej výchove?

V prvom rade chcem povedať, že som záhorák (smiech), takže na fyzickú prácu a fyzickú záťaž som bol zvyknutý od mala. A čo sa týka športu začínal som so športom už ako trojročný s džudom, takže na fyzické zaťaženie som bol zvyknutý.

Bol by som za to, aby sa ŠTV zaradila do vyučovania na každej škole. Keď sa pozriem na dnešnú mládež, ktorá nemá na starosti nič iné okrem "like-ov" na fotke alebo, kto má v nejakej virtuálnej hre lepšie skóre, je to pre mňa šialené. Mladí ľudia nevedia spraviť kotúľ alebo sa vytiahnuť na hrazde. A ako sa hovorí v zdravom tele zdravý duch. Z chlapcov sa stávajú dievčatá a z dievčat chlapci. Áno chápem, takáto je dnes doba a ťažko proti tomu bojovať, ale neviem si predstaviť o pár rokov krajinu z takýchto ľudí.

Pán zástupca mi spomínal, že si bol vybraný do Špeciálnych jednotiek spolu s príslušníkmi SAS. Povedz niečo o tejto skúsenosti. Čo je SAS?

Upresním, že to, čo sa konalo, bol špeciálny kurz organizovaný TCA (Tactical Combat Academy). Kurz mal názov "Výber do špeciálnych jednotiek a zajatie". Kurz pre pár vyvolených prišli spraviť príslušníci SAS. Special Air Service je elitná špeciálna jednotka Spojeného kráľovstva a dovolím si povedať, že jedna z najvýznamnejších jednotiek sveta. Kurz bol zameraný na obrovskú fyzickú a mentálnu záťaž, taktiku a mnoho ďalších neoddeliteľných faktorov. Tento kurz sme začali v počte 10, ale do úspešného konca sme sa dostali iba štyria. Niekto to nezvládol po fyzickej stránke, iní po psychickej. Ľudia sa dostali na úplné dno svojich síl, kde bolo rozhodujúce to nevzdať. Ja som, našťastie, patril do skupiny, ktorá vytrvala do konca. O kurze si môže každý prečítať a pozrieť fotky na stránke TCA.

Ďalej som sa dozvedel, že si reprezentant v boxe. Aké máš ambície, kto je tvoj vzor a čo sa ti na boxe najviac páči?

Medzi moje športové vzory nepatria iba boxeri, ale aj športovci ako Michael Jordan, Wayne Gretzky alebo Michael Phelps. Z boxerov Joe Louis, Mike Tyson alebo bratia Kličkovci. Na boxe sa mi páči, že to nie je šport, kde sa stretnú dvaja borci, pomerajú si silu a rozmlátia jeden druhému tvár. Nie. Box je ako šerm alebo šach. Boxer musí vedieť nielen dobre behať a plávať, ale v prvom rade rozmýšľať. Kombinácia týchto faktorov robí box jednoznačne najnáročnejším športom na svete.

Vravel si, že v zdravom tele je aj zdravý duch. Cítiš sa byť vďaka škole silnejší aj po mentálnej stránke?

Áno, lepšieho človeka zo mňa spravil hlavne šport ku ktorému sa dostanú žiaci takto blízko možno až na tejto škole. Pre mňa to bol pekný doplnok mojej vlastnej aktivity, ale škola mi dala hlavne veľa vedomostí a o to koniec koncov ide.

Bojovým umeniam sa venuješ zo školy. Aké aktivity máš s nimi mimo školy? Dosiahol si aj nejaký profesionálny úspech?

Boxu sa venujem viac ako 5 rokov. Začínal som v klube, kde mi nevyhovovalo prostredie a nevedel som športovo ďalej rásť. Musel som odísť, aby som sa posunul niekam. Odvtedy som doma v malackom klube Alpha Boxing Club. Trénujem pod vedením trénera Jána Brandejsa. Medzi moje úspechy patrí:
4-krát Majster Slovenska
5. miesto na Majstrovstvách sveta juniorov 2013 (Ukrajina)
5. miesto na Majstrovstvách Európy 2016 (Rusko)
5. miesto na Majstrovstvách sveta 2016 (Rusko)

Obľúbené predmety?

Najradšej som mal predmety, ktoré sa priamo týkajú zamerania našej školy. Čiže kriminalistika, špeciálna bezpečnostná príprava, ochrana osôb a majetku a samozrejme špeciálna telesná.

Obľúbený profesor?

Najradšej som mal učiteľov, ku ktorým som mal rešpekt, pretože som im to veril a vedel, že učia veci, ktoré zažili v praxi. Najväčší rešpekt si u mňa získal pán učiteľ Drgoň, ktorý je chlap na správnom mieste a veľmi sa podieľa na chode celej školy. Takisto aj pán Štrpka a pán riaditeľ Škápik nás toho veľa naučili. Nikdy nezabudnem na pani učiteľku Kočišovú, ktorá do nás dokázala natlačiť toľko informácií, koľko sa asi nikomu nepodarilo. A hlavne našu pani učiteľku triednu, Kmeťovú, ktorá nám pomáhala vo dne v noci.

 

Novinky

Kontakt

  • Súkromná stredná odborná škola ochrany osôb a majetku
    Vranovská 4, 851 01 Bratislava
  • +421 x 63812377 klapka 15
    0918 18 94 98

Fotoalbum